پرنسس‌های والت دیزنی

دانلود بازی تارزان | نمایندگی فروش ون ایویکو | تواشیح آپارات | ادب در خانواده | لامبورگینی در ایران | تقویم کامل سال 93 | تیسین | نمودار لگاریتمی مفید | تحقیق درباره ی ماشین های کشاورزی | سيويل تري دي 2013 | دانشگاه آزاد اسلامي واحد خسروشهر | دکتر معده | قانون جذب نی نی سایت | دانلود رمان طلایه با فرمت جاوا | دانلود بخشنامه 4951 |

شاهزاده های كارتون های والت دیزنی از جمله شخصیت های مهم كودكان محسوب می شوند كه در این گزارش پیشینه هر یك از این شخصیت های كه برگرفته از افسانه های سایر ملل است، معرفی شده است.

كمپانی والت دیزنی را همواره به عنوان سازنده انیمیشن هایی می شناسیم كه در بین كودكان جهان از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است ولی شاید كمتر كسی بداند كه منشا الهام شخصیت های اصلی این انیمیشن ها از كجا بوده است.پیش از آنكه كمپانی «والت دیزنی» در سال 1937 انیمیشن «سفیدبرفی و هفت كوتوله» را بسازد، این داستان افسانه یی را «برادران گریم» دو نویسنده مشهور آلمانی، در سال 1812 منتشر كردند.

البته داستان برادران گریم با كارتون والت دیزنی از برخی جهات متفاوت است. داستان برادران گریم دارای برخی قسمت های منزجركننده است كه والت دیزنی زمان به تصویر كشیدن داستان سفید برفی بسیاری از آنها را حذف یا تلطیف كرد. در قسمتی از این داستان ملكه خبیث در تصور خوردن جگر سفیدبرفی است یا شكارچی كه مامور كشتن سفیدبرفی می شود، گرازی را شكار كرده و دل و روده آن را بیرون می كشد و جگر آن را به جای جگر سفیدبرفی برای ملكه خبیث می برد.

در نهایت نیز ملكه بدجنس در جزای كارهای بدی كه انجام داده مجبور است كه بر آهن گداخته برقصد.

انیمیشن «زیبای خفته» سال 1959 در كمپانی «والت دیزنی» ساخته و اكران شد ولی نسخه اصلی این داستان متعلق به نویسنده یی فرانسوی به نام «چالز پرو» خالق آثاری چون «شنل قرمزی»، «سیندرلا»، «بندانگشتی» و «گربه چكمه پوش» است. «پرو» این داستان را سال 1697 منتشر كرد. البته كمپانی والت دیزنی برای ساخت انیمیشن «زیبای خفته» داستان «شارل پرو» را با قسمت هایی از برخی افسانه های «برادران گریم» تلفیق كرده است.

در نسخه اصلی «افسانه زیبای خفته»، مادر شاهزاده یی كه «زیبای خفته» را نجات می دهد یك ماده غول است كه زمانی كه شاهزاده و زیبای خفته صاحب دو فرزند شده اند تلاش می كند تا عروس و دو نوه اش را بخورد ولی فرزندش در دفاع از خانواده ، او را به درون چاله یی پر از مارهای سمی می اندازد. شخصیت «سیندرلا» در واقع یك پرنسس بسیار قدیمی و چندملیتی است. اگرچه كمپانی والت دیزنی انیمیشن سیندرلارا سال 1950 براساس داستانی از «چارلز پرو» - منتشر شده در سال 1697 -ساخت ولی سابقه این شخصیت افسانه یی به پیشتر از این بازمی گردد.براساس افسانه یی یونانی كه قرن ها پیش از میلاد مسیح وجود داشته، عقابی صندل دختری زیبا از اهالی مصر را می دزد و آن را به قصر پادشاه مصر می برد، او نیز در سراسر كشور دست به جست وجوی صاحب صندل می زند و در نهایت صاحب آن را یافته و با او ازدواج می كند. البته در چین باستان نیز افسانه یی شبیه به این وجود دارد و براساس آن دختری كه مادر خود را از دست داده، او را كه در قالب ماهی به حیات بازگشته می یابد، پس از مدتی دختر با استفاده از استخوان های جادویی ماهی برای خود لباسی زیبا تهیه می كند و پس از پوشیدن آن در جشنواره سال نو شركت می كند ولی در این جشنواره لنگه كفشش را گم می كند و شاهزاده چینی آن را می یابد و دختر را از دست نامادری شرور و دخترهایش نجات می دهد. آریل (پری دریایی كوچك): این انیمیشن نخستین بار سال 1989 در كمپانی والت دیزنی ساخته شد. شخصیت «آریل» در این انیمیشن نه كاملاكه از برخی جهات به شخصیت داستان اصلی «پری دریایی كوچك» - كه سال 1837 توسط «هانس كریستین آندرسن» نویسنده دانماركی نوشته شد- شباهت دارد.

در هر دو نسخه، شخصیت اصلی، پری دریایی كوچكی به نام «آریل» است البته سرنوشت این شخصیت در نسخه اصلی داستان به مراتب تراژیك تر از انیمیشن والت دیزنی است. در داستان «اندرسن»، جادوگر دریا آریل را طلسم كرده به گونه یی كه هر بار می خواهد با پاهایش به خشكی برود، مجبور به تحمل درد زیادی است، در نهایت شاهزاده داستان با دختر دیگری ازدواج می كند و «آریل» در امواج دریا برای همیشه ناپدید می شود. انیمیشن افسانه یی «زشت و زیبا» سال 1991 ساخته شد، «بل»، شخصیت اصلی این افسانه بود كه مونس همیشگی اش كتاب بود. به عقیده برخی این شخصیت افسانه یی نخستین بار سال 1740 در كتاب «گابریل_سوزان بابوت دو ویلنیو» به مردم معرفی شد.

گفته می شود این كتاب برای كمك به دخترانی نوشته شد كه در آن دوران مجبور به ازدواج با مردان ثروتمندی بودند كه از هیچ نظر برای آنها جذابیتی نداشتند. بل در قرن هجدهم، دختر 14 ساله یی بوده كه پدرش تمام ثروت خود را از دست می دهد و پدرش قول ازدواج او را به یك حیوان درنده خو می دهد و بل مجبور می شود به قصر او برود ولی در آنجا با قصری پر از خدم و حشم روبه رو می شود، خواهران بل از حسادت او را ترغیب می كنند كه قصر را ترك كند، شاید آن حیوان درنده خو عصبانی شده و او را بخورد ولی این به ظاهر حیوان درنده خو، دل شكسته از عشق بل می مرد و زمانی كه بل بازمی گردد، او را در حالی می بیند كه به یك شاهزاده زیبا تبدیل شده است. «یاسمین»، پرنسسی از خاورمیانه نخستین بار سال 1992 بخشی زیادی از یكی از انیمیشن های علاءالدین والت دیزنی را به خود اختصاص داد. «یاسمین» كه در اصل «بدر البدور» نام داشته، دختر یكی از امپراتورهای خاورمیانه است كه با شخصی به اسم علاءالدین ازدواج می كند. اگرچه مولان پرنسس نیست ولی یكی از شخصیت های زن مشهور و محبوب والت دیزنی است كه سال 1998 در قالب انیمیشنی به همین نام به تصویر كشیده شد. دیزنی «مولان» را از یك شخصیت افسانه یی چین باستان به نام «هوآ مولان» كه از سال 386 تا 534 انو دامینی (مبداء تاریخی بر پایه سال باستانی) می زیسته وام گرفته است. داستان زندگی او در قالب یك تصنیف چینی آورده شده، البته بعدها بین سال های 1368 تا 1644 این افسانه در قالب یك رمان هم منتشر شد. هر دو نسخه، داستان دختر جوانی است كه لباس پسرانه به تن می كند و به ارتش می پیوندد، گفته می شود نسخه اصلی داستان مولان در حمایت برابری جنس زن و مرد در چین نوشته شده است. در انیمیشن والت دیزنی بسیاری از جوانب نسخه اصلی افسانه مولان حفظ شده ولی در این میان شخصیت حیوانات كه همگی دوستان مولان هستند، اضافه شده است. افسانه «شاهزاده خانم و قورباغه» نخستین بار توسط «برادران گریم» در قالب یك رمان منتشر شد و والت دیزنی سال 2009 آن را تبدیل به فیلم كرد. هر دو داستان شباهت های بسیاری دارد ولی داستان در رمان «برادران گریم» از برخی جهات كمی خشن تر است.برچسب : کارتون طلسم زیبای خفته